Bonding Uygulamarı

Bonding Uygulamaları; diş yüzeyinden doku kaldırılmadan, istenilen bölgelere bonding ajanı ve diş renginde estetik dolgu uygulanarak diş formunun değiştirilmesi işlemidir. 
Diş aralıklarını kapatmak için doğru endikasyonlarda lamina ve kuron kaplamaya alternatif bir tedavidir. Çoğunlukla genç yaştaki insanlarda travmaya bağlı diş kırıklarında (dişin yarısı bile kırılmış olsa) porselen diş yapılamadığı zamanlarda tercih edilen yöntemdir.
Bonding yöntemi, koruyucu diş hekimliğinde doku dostu olarak en çok kullanılan tedavi şeklidir. Çoğu durumda, en az miktarda doku kaybı ile bu işlem gerçekleştirilir.
Bonding uygulamalarında anesteziye ihtiyaç var mıdır?

Uygulama sırasında genel olarak anesteziye gerek duyulmamaktadır.
Bonding sistemleri nerelerde uygulanır?

Bonding sistemi; dişler arasındaki boşlukları (diastema) kapatmak, çürük ve kırık dişlerin tedavisi, kalıcı renklenme problemleri, dişlerde yapılacak renk ve şekil değişikliğiyle gülüş tasarımı tedavilerinde başvurulan yöntemdir.
Bonding tedavi süresi ne kadar sürer?

En büyük özelliği tedavi süresinin kısa olmasıdır. Yapılacak işleme göre seans sayısı belirlenir. Tek diş uygulamaları hastanın en fazla 1 saatini alacak bir işlemdir.
Bonding uygulamalarının ömrü ne kadardır?

Bonding tedavilerinin ortalama kullanım süresi 5-10 yıl arasında değişmektedir. Çok sert nesneleri ısırma ve kırma, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar, bu estetik dolguların ömrünü kısaltabilmektedir.
Bonding uygulamalarından sonra renk değişimi olur mu?

Bonding tedavilerinde renk değişimini etkileyen en önemli faktör cilalamadır. Başarılı bir cilalama daha sonraki renk değişimlerinin önüne geçecektir. Hastanın yoğun olarak sigara, çay, kola, kahve vb renklendirici etkisi olan gıdaları tüketmesi renklenmeyi hızlandırır. Ancak diş etkenlere bağlı renk değişimi basit cilalama işlemleriyle giderilebilir.
Bonding uygulaması pahalı mıdır?

Bonding tedavisi, genellikle diğer estetik işlemlere göre daha ekonomiktir. Ücreti belirleyen faktörler- kullanılan malzeme, uygulanacak diş sayısıdır.
Bonding herkese uygulanabilir mi?

Bonding tedavisi hemen hemen bütün yaş gruplarına uygulanabilir. Çocuklar, ergenlik çağındakiler, yetişkinler ve yaşlılarda güvenle uygulanan bir tedavi seçeneğidir.
Bonding uygulaması sonrası nelere dikkat edilmeli?

Bonding uygulamasından sonra ilk 48 saat içinde lekelerden korumak ya da oluşumlarını en aza indirmek için renkli yiyecek ve içeceklerden olabildiğince uzak durmak gerekir. Hemen kullanılan çay, kahve, sigara bonding uygulamasında kullanılan malzemenin renklenmesine neden olur.

Bonding tedavilerinin bakımı için, diş fırçası, diş macunu, diş ipi, ara yüz fırçası gibi rutin ağız bakımı yeterli olacaktır. Belli aralıklarla yaptıracağınız kontroller tedavi ömrünü uzatacaktır.
Bonding uygulaması doğal görünür mü?

Bonding tedavisinde uygulanan dolgu malzemeleri son derece gelişmiş ve çok geniş renk skalası olan malzemelerdir. Doğal dişlerin rengine ve yapısına uygun malzemeler kullanıldığı için doğal görünür.
Bonding uygulaması ağız içinde her bölgeye uygulanır mı?

Bonding tedavileri estetik amaçlı yapılan hassas tedaviler olduğu için genel olarak ön dişlerde yapılır.