Diş Çekimi Nedir?

Koruyucu tedavi yöntemlerine cevap vermeyen, çürük ve enfeksiyon (iltihap) gibi nedenlerden dolayı dolgu veya kanal tedavisi uygulamalarıyla kurtarılamayan dişlerin, son çare olarak ağızdan çıkarılmasıdır.

Dişlerinizin çekilmesi gerekiyorsa, dikkat edilmesi gerekenler:

Diş çekimi öncesi
Eğer genel bir hastalığınız varsa (kalp hastalığı, şeker, yüksek tansiyon gibi), sormasa dahi rahatsızlığınızı ya da ilaç kullanıyorsanız kullandığınız ilaçları mutlaka hekiminize bildirmeniz gerekir. Ayrıca gebe olan ve gebe kalmayı planlayan kadınların da hekimlerini bu konuda uyarmaları gerekmektedir.
Diş çekiminden önce dişlerinizi fırçalamalı ve ağzınızı antiseptik (mikrop öldürücü) bir gargara ile çalkalamalısınız. Bu işlem, çekim sonrasında meydana gelebilecek iltihaplanmaları azaltacaktır.
Diş çekimi sonrası
Ağzınızı en az 1 saat süreyle çalkalamayınız. Ağzın çalkalanması çekimden sonra iyileşmeyi sağlayacak olan kan pıhtısının oluşumunu engeller ve çekim yarasının iyileşmesinin gecikmesine neden olur.
Diş çekimi sonrası diş hekiminizin yerleştirdiği tamponu 15-20 dakika kadar sıkıca ısırın ve normal yutkunmanızı yapın. Tükürüğü ağızda biriktirmek ve sürekli olarak tükürmek kan pıhtısının oluşmasını engelleyip kanamanın devam etmesine neden olabilir.
Diş çekimi sonrasında sızıntı şeklinde kanamanız olacaktır. Bu kanama 6-24 saat arasında bir süre devam edebilir. Kanın tükürüğü boyama özelliği çok fazladır. Bu nedenle kanamanızın çok olduğunu düşünüp paniğe kapılabilirsiniz, sakin olun. Eğer endişelenirseniz diş hekiminize danışabilirsiniz.
Diş çekimi sonrasında ağrınız olabilir. Aspirin dışında herhangi bir ağrı kesici alabilirsiniz. Özellikle uyuşukluğunuz geçerken ağrı en yüksek değerine ulaşabilir. Bu normal bir durumdur.
Dişler çene kemiğine bağlı olduğundan, diş çekimi sonrasında kemik ortaya çıkar ve siz çekilen dişten parça kaldığını düşünebilirsiniz. Bu bölgeye dilinizi ya da herhangi bir başka şeyi değdirmeyiniz. Birkaç gün içerisinde açık kemiğin üzeri, diş etiniz ile örtülecektir.
Çekim bölgesinde tahrişe neden olabilecek sıcak, acılı yiyeceklerden kaçınınız.
Çekim sonrasında 24 saat süre ile sigara içmeyiniz ve alkol almayınız.
Diş çekiminden sonra mümkünse başınızın altına yüksekçe bir yastık koyup, yatarak dinleniniz. Ayrıca sıcak banyo yapmayınız.
Ağzınızdaki uyuşukluk geçinceye kadar bir şey yemeyiniz, farkında olmadan uyuşuk olan bölgeleri ısırıp yaralayabilirsiniz.
Yüzünüzde şişme, ağrı 24 saati geçen kanama, ağzınızda kötü bir tat ve koku hissi olursa zaman kaybetmeden diş hekimini arayınız.
Dişinize cerrahi bir operasyon yapıldıysa veya çekimden sonra dikiş atıldıysa 1 hafta sonrasına kontrol randevusu alınız.
Türkçe