Tedaviye yeni mi başladınız?

Tebrikler! Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen hem daha iyi bir ağız ve diş sağlığına hem de size daha güzel bir gülümseme estetiğine kavuşturacak olan ortodontik tedaviye başladınız.Tedaviniz sürecinde size rehberlik etmesi ve dikkat etmeniz gereken bazı konuları size hatırlatması için bu yazıyı dikkatle okumanızı rica ederim.

Ortodontik tedavi ile ilgili 3 ana kural vardır:

Diş çekimi öncesi
Her yemekten sonra ve akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Fırçalama işlemi ortalama 3 dakika sürmeli ve teller tamamen pırıl pırıl olana kadar devam etmelidir. Tedaviniz süresince ‘’ortodontik diş fırçasına’’ ilave olarak ‘’arayüz fırçası’’ da kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecindeki yetersiz diş fırçalamanız dişlerin üzerinde geri dönüşümü olmayan lekelere ve diş etlerinin şişmesine sebep olabilir.
Dişin üzerine yapıştırdığımız ve braket adını verdiğimiz metal parçaların dişten kopmaması için yasak yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.
Genellikle 1 hafta sürebilen alışma döneminde biraz sabırlı olmanız gerekmektedir.
Yasak yiyecekler:
Kuruyemişler (kabuklu, kabuksuz tüm kuruyemişler)
Sert şekerler, sert çikolatalar
Zeytin, erik, hurma, kayısı, kiraz gibi içinde çekirdeği olan yiyeceklerin çekirdeği ağız dışında çıkartılıp öyle yenecek
Kola, gazoz ve benzeri şekerli ve asitli içecekler
Genel olarak şekerli ve asitli içecekler
Sakız
Elma, armut, havuç, dürüm gibi gıdalar ısırarak yenmemelidir.
Şekerli gıdalar braketlerinizin kopmasına sebep olmaz ancak dişlerinize zarar verir. Dolayısıyla ara sıra şekerli yiyebilirsiniz ancak hemen fırçalamanız ya da ağzınızı çalkalamanız gerekir. Bu şekerli gıdaların en kötüsü gazlı içeceklerdir (cola, pepsi, gazoz, fanta vs.). İçecekler diet olsa bile yine de dişlerinize aynı zararı verecektir. Dolayısıyla tedaviniz süresince gazlı içeceklerden uzak durunuz.
Türkçe