Pedodonti
Pedodonti - Çocuk Diş Hekimliği: çocukların süt dişleri ve kalıcı dişlerin sağlığını korumayı ve çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerden oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan diş hekimliğinin bir dalıdır.

Pedodontist kimdir?

Pedodontist 5 yıl süren diş hekimliği eğitimine ek olarak bebeklikten ergenliğe kadar çocuklarda ağız sağlığı ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış diş hekimidir. Pedodontistin görevi çocuklarda diş hekimi ve diş tedavilerine karşı korkunun oluşmasını önlemek veya daha önceki olumsuz tecrübeler sonucu oluşmuş korkunun yenilmesini sağlamaktır. Pedodontist, yetişkinlerde uygulanan bütün tedavileri çocuklarda uygun bir şekilde gerçekleştirebilir.
Çocuklarda diş çıkarma yaşı nedir?

Süt dişleri 6.aydan itibaren sürmeye başlıyor. Çocuklarda sağlıklı durumlarda toplamda 20 tane süt dişi bulunur ve bu dişlerin sürmesi yaklaşık olarak 3 yaşında tamamlanır. Daimi dişler çocuklar 6 yaşına geldiğinde çıkmaya başlar. Böylece süt dişleri birer birer düşer ve yerlerini daimi dişlere bırakır. Bu süreç 13 yaşına kadar devam eder.
Daimi dişlerin sürmesi hangi yaşta gerçekleşir?

Orta kesiciler 6-7 yaş
Yan kesiciler 8 yaş
Köpek dişleri 10 yaş
1.küçük azı 9-11yaş
2.küçük azı 10-12 yaş
1.büyük azı 6 yaş
2.büyük azı 12 yaş
3.büyük azı 17 - 21 yaş
Süt dişleri önemli mi?

Çocuklarda daimi dişler kadar süt dişleri de önem arz eder. Süt dişlerinde gelişen çürükler yemek sırasında veya gece geç saatlerde ağrıya neden olarak çocukların beslenmesini, uyku düzenini, konsantrasyonunu bozar. Ayrıca süt dişleri tedavi edilmezlerse, ilerleyen çürük oluşumuna bağlı enfeksiyon gelişebilir ve bu durum alttan gelecek olan daimi dişi olumsuz yönde etkiler.

Daimi dişler süt dişlerini rehber alarak ağız içine çıkarlar. Süt dişinin enfeksiyon veya herhangi bir nedenden dolayı erken kaybı sonucu daimi dişlerde çapraşıklık yada gömülü kalma, çıkamama gibi durumlar gözlenebilir.
Bu gibi sorunları önlemek için düşme yaşından erken kaybedilen süt dişlerinin yeri "yer tutucu" ile korunur.
Yer tutucu nedir?

Yer tutucular zamanından önce çekilen veya düşen süt dişlerin yerini alttan gelecek olan daimi diş için koruma amacı taşır.
Yer tutucular kaybedilen diş miktarı, boşluğun alt veya üst çenede yer almasına bağlı olarak değişiklik gösterebilirler, yapıştırıldıktan sonra daimi diş ağız içinde görülünceye kadar yerinde kalması gereklidir.
Koruyucu diş hekimliği neleri içerir?

Çocuklarda diş fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlığının kazandırılması.
Süt ve daimi dişlerin muayenesi ve çürük riski açısından değerlendirilmesi.
Şekerli ara-öğün sayısının azaltılması ve uygun beslenme konusunda çocuğun ve ebeveynin bilgilendirilmesi.
Fluorid ve fissür örtücü gibi koruyucu tedavilerin diş hekiminin uygun gördüğü durumlarda uygulanması.
Ortodontik problemlerin ve parmak emme, emzik kullanımı, tırnak ve s. yeme gibi kötü alışkanlıkların erken tespiti ve önlenmesi.
Fissür örtücü nedir?

Daimi büyük azıların çiğneme yüzeyleri çocuklar tarafından yeterli düzeyde temizlenememekte. Bu yüzeylerdeki birikintiler öncelikle hafif renklenmeyle başlayan ve daha sonra hızlı ilerleyen çürüğe dönüşebilirler. Azı dişlerindeki fissürlerin fissür örtücü denilen özel bir materyalle kaplanarak daha kolay temizlenmesi sağlanır. Bu uygulama ağrısız ve çok kısa süren bir işlemdir.
Fissür örtücü ve koruyucu fluorid uygulaması ne zaman yapılmalı?

En arkadaki süt dişleri ağız içine tam çıktıktan sonra, 3 yaş sonrası florid uygulamasıyla başlayan koruyucu tedaviler daimi azılar sürdükten sonra fissür örtücü uygulamalarıyla devam eder.
Fissür örtücüler çürüğü nasıl önler?

Çocuklar dişlerini her gün fırçalayıp diş ipi kullansa bile, dişlerin üzerindeki girinti ve çıkıntıları tam olarak temizlemeleri mümkün değildir. Yiyecek artıkları ve bakteriler bu girintilere yerleşerek diş çürüğü oluşmasına neden olurlar. Fissür örtücüler akışkan kıvamda oldukları için fissürlerin en derin noktasına kadar nüfuz edip tıkayarak yiyecek artıkları ve bakterilerin yapışmasını imkansız kılarlar.
Fissür örtücü uygulaması nasıl yapılır?

Diş yüzeyine jel kıvamında olan yüzey pürüzlendirici sürülerek fissür örtücü uygulanacak bölge hazırlanır. Akıcı kıvamdaki fissür örtücü dişe uygulanır. Mavi ışık (Işınlı Dolgu Cihazı) yardımıyla sertleşmesi sağlanır. Bütün bu işlemler yaklaşık 3-5 dakika sürer ve işlem esnasında çocuğunuz hiçbir ağrı hissetmez. Fissür örtücü uygulamasından sonra çocuğunuz eğer isterse hemen bir şeyler yiyip içebilir.
Fissür örtücü uygulamasını tekrar etmek gerekir mi?

Fissür örtücü koruyuculuğunu diş düşene kadar devam ettirir. Ancak kırılma, aşınma gibi durumlar zamanla tekrar yenilenmesi gerekebilir.
Türkçe