1 Günde İmplant ve Diş
1 Günde İmplant Diş Tekniğinin özelliği aynı günde implant ve üzerine sabit dişin uygulanmasıdır. Bir Günde İmplant Diş Tedavisi, çene kemiğinde ileri derecede erime olmayan, ileri cerrahi tekniklere ihtiyaç duyulmayan kişilerde çoğunlukla bu yöntem güvenle uygulanabilmektedir.Geleneksel tedavi yöntemlerinde ise implant üzerine dişlerin bağlanması en erken 8 hafta sonra yapılmaktadır.
Ancak bazı özel durum ve koşullarda hastaya implant yapıldığı gün içerisinde diş yapılabilmektedir. ‘1 günde implant ve diş’ profosyonel bir ekip çalışması ve tecrübe ile başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.
Bu işlem öncesinde tomografi çekilerek çene kemiğinin değerlendirilmesi ve yapılacak diş protezinin planlaması gerekmektedir. 2-3 günlük ön hazırlık çalışma ile bu işlemler tamamlanmaktadır.
Bir günde implant ve diş’ tedavisi kimlere yapılabilir?

Çene kemiğinde ileri derecede erime olmayan, ileri cerrahi tekniklere ihtiyaç duyulmayan kişilerde çoğunlukla bu yöntem güvenle uygulanabilmektedir.
‘Bir günde implant ve diş’ tedavisinin avantajı nedir?

Diş eksikliği olan ya da çekilmesi gereken dişlerin yerine implant yapıldığı gün sabit (hareketli olmayan) geçici bir diş yapılmaktadır. Bu da hastaya hem estetik hem psikolojik olarak iyi bir konfor sağlamaktadır. Ayrıca dişeti iyileşmesinin doğala en yakın şekilde oluşması sağlanmaktadır.
‘Bir günde implant ve diş’ tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

Özellikle ilk 1 ay dişler üzerine çok fazla yük gelmemesi ve dikkatli çiğneme yapılması gerekmektedir. Sert besinlerin çiğnenmesinden kaçınılmalı, mümkün olduğunca tek taraflı çiğneme yapılmamalıdır.
Çekilmesi gereken dişlerim varsa, aynı günde yerine implant yapılabilir mı?

Günümüzde gelişen cerrahi teknikler ve yöntemler doğrultusunda diş çekimi ile aynı gün içinde çekim yuvasına implant uygulanabilmektedir. Teknik hassasiyet ve hekim tecrübesi gerektiren bu uygulama, iyileşmiş kemiğe uygulanan implantlarla aynı başarı yüzdesine sahiptir.
İmplantın üzerine diş ne zaman yapılabilir?

Geleneksel implant tedavisinde implant uygulandıktan 2-5 ay sonra diş yapılabilmektedir. Yeterli kemik yapısına sahip kişilerde teknik değerlendirmeler de yapılarak aynı gün içerisinde bile diş yapılması mümkündür.
Geleneksel implant ve diş tedavi süreci nasıldır?

Rutin uygulamalarda kemik içerisine implantlar yerleştirildikten sonra 2-3 ay fonksiyonsuz bir şekilde beklenmektedir. İmplantın kemiğe sıkışarak yerleşme derecesi, bekleme süresini belirleyen faktörlerdendir. Ayrıca ilave cerrahi yöntemler süreyi 2-3 ay daha uzatabilmektedir.
Türkçe