Estetik Diş Hekimliği
Estetik diş hekimliği, dişlerin istenmeyen renk, biçim ve pozisyonlarına çeşitli çözümler üretir (Porselen Kaplama, Zirkonyum Diş). Başarılı ve uzun vadeli bir sonuç için malzeme ve kullanılan yöntem çok önemlidir. Lamina Veneer, gülümsediğimizde dişlerimizin gözüken kısımlarına takma tırnak şeklinde yapıştırılan yaprak porselenlerdir.
Estetik diş hekimliğinde başarılı ve uzun vadeli bir sonuç için hem malzeme hem de kullanılan yöntem çok önemlidir. Lamina veneerler, gülümsediğimizde dişlerimizin gözüken kısımlarına takma tırnak şeklinde ilave edilen yaprak porselenlere denilmektedir. Ürünün değil yöntemin ismidir. Dişlerinizde büyük çürük ve daha önce yapılmış kaplama olmadığı durumlarda başvurulan bir yöntemdir. Böylelikle yaklaşık dişlerinizden 0,3-0,5 mm aşındırma yapılarak gülüşünüz değişebilmektedir. Laminaların en büyük avantajı lekelenmelere karşı dirençli olmasıdır. Aşırı madde kaybı ve büyük çürük olduğu durumlarda ise dişin tamamını kaplayacak şekilde tam kaplamalar yapılır. Tam kaplamaların yapımında zirkonyum, empress veya metal seramik ürünler kullanılmaktadır.
Lamina veneerler yapıları gereği tek tek yapılmakta köprü gibi birleşik yapılamamaktadır. Diş eksikliğinin çözümünde lamina veneerlerden yararlanamamaktayız. Diş eksikliğinin olduğu ayrıca estetiğin de ön planda olduğu durumlarda çok daha dirençli bir ürün olan zirkonyumdan yararlanılmaktadır. Zirkonyum, metal destekli klasik porselenlere alternatif olarak doku dostu olma özelliği ile diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Diğer materyallerde olduğu gibi, porselen altından herhangi bir rengin yansımaması, diş etlerinde renklenmeye sebep olmaması ve korozyona uğramaması nedeniyle zirkonyumun kullanımı her gecen gün yaygınlaşmaktadır.
Hangi durumlarda lamina veneerler yapılır?

Lamina veneerler ön bölgedeki beyazlatma işlemlerinden sonuç alınamadığı, ileri derecede renklenmiş dişler, dişler arasında boşlukların rahatsız ettiği durumlar, kırık veya aşınma nedeniyle estetik görüntünün bozulduğu vakalar ile çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde uygulanabilen mükemmel bir tedavi seçeneğidir.
Lamina veneer tipleri nelerdir?

Lamina veneer yapımında genelde iki tip malzeme kullanılır. Kompozit veya porselen. Her iki yöntemde de dişler laboratuvar ortamında teknisyen tarafından hazırlanmaktadır. Porselen tek başına kırılgandır ancak dişe yapıştırıldıktan sonra çok dirençli ve uzun ömürlüdür. Porselen lamina veneerler kompozitlere göre daha estetik ve renklenmelere karşı daha üstün özelliklere sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı porselen lamina veneerler daha çok tercih edilmektedir.
Üst dişlere lamina veneer yaptırdıktan sonra alt dişlere de yaptırmak zorunlu mudur?

Planlama aşamasında gülüş tasarımı için gerekli görülüyorsa alt dişlere de lamina veneer yapılır. Ancak çoğu zaman alt dişlere yapılan beyazlatma işlemi yeterli olmaktadır.
Renklendirici içeren gıdalar porselen lamina veneerlerin rengini etkiler mi?

Porselen lamina veneerler renklenmez. Eğer dişlerinizde bir renkleşme söz konusu olursa onu yansıtabilir. Bu nedenle de kanal tedavisi sonrası renklenmiş dişlerde çoğunlukla lamina veneer yapılmamaktadır.
Lamina veneerler kimlere uygulanmaz?

İstemsiz olarak gece diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı olan, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklara sahip kişilerde porselen lamina veneer uygulanması düşme ve kırılma riskinden dolayı tercih edilmez.
Lamina veneerler düşer mi?

Günümüzde yapıştırmak için kullanılan malzemelerin yapışma kuvveti çok yüksektir. Yapıştırma prosedürlerine uyularak yapıştırılan lamina veneerlerinizi kendi dişleriniz gibi kullanabilirsiniz. Düşme ihtimali çok düşüktür.
Zirkonyumların metal alt yapılı dişlere göre avantajları nelerdir?

Metal destekli kaplamalarda alttan her zaman koyu bir rengin yansıması söz konusu olup, ışık geçirgenliğinin olmaması nedeniyle de yapılan dişte mat, yapay bir görüntü kaçınılmazdır. Metal porselen kaplamalara göre zirkonyum kaplamalar %15-20 daha estetiktirler. Zirkonyumlar, metal allerjisi olan kişilerde doku dostu özelliği nedeniyle özellikle tercih edilmektedir.
Zirkonyum porselenlerde diş etinde grileşme olur mu?

Metal destekli kaplamalarda diş etinde görülen siyahlık zirkonyum kaplamalar için söz konusu değildir. Kişinin diş etleri çekilse, kaplamanın sınırı açığa çıksa bile ortaya çıkan görünüm kişiyi rahatsız etmeyecektir.
Zirkonyum kaplamalar pahalı mıdır?

Zirkonyum maliyeti metal altyapılı porselenlere oranla başlangıçta biraz pahalı olsa da doku uyumu, dayanıklılığı ve estetik olarak üstün oluşları bu maliyeti göz ardı ettirmektedir.
Zirkonyum kaplamalarda renk değişikliği olur mu?

Zirkonyum porselenler cilalı ve pürüzsüz yüzeyleri sebebiyle plak birikimine sebep olmaz. Bu sebeple kahve, çay, sigara gibi renklendiricilerden etkilenmez ve renk değişimine uğramazlar.
Zirkonyum kaplama yapımında dişlerden ne kadar aşındırılır?

Dişten aşındırma miktarı lamina veneerlerden daha fazladır, ancak metal destekli porselen kaplamalarla aynıdır. Diş yüzeyinden yerine göre 2 mm’ye kadar bir aşındırma yapılarak bu tedavi gerçekleştirilebilmektedir.
Zirkonyum porselen kaç günde yapılır?

Diş kesimi yapıldıktan sonra en geç 7-10 gün içerisinde tedavi tamamlanmaktadır. Kaplama ve dişeti uyumunun maksimum derecede iyi olması dişeti sağlığına bağlıdır.
Türkçe