Gülüş Tasarımı
Estetik Gülüş Tasarımı kişinin kendine özgü bir gülüşe sahip olmasını sağlar. Estetik Gülüş Tasarımında Dişlerin şekil, boy ve renkleri, buna ilave olarak diş etlerinin form, renk ve gülümseme sırasında görülme miktarı, estetiği etkileyen faktörlerdendir.
Gülüş tasarımı, kişinin kendine özgü bir gülüşe sahip olmasını sağlar. Dişlerin şekil, boy ve renkleri, buna ilave olarak dişetlerinin form, renk ve gülümseme sırasında görülme miktarı, estetiği etkileyen faktörlerdendir.
Gerektiği durumlarda dişetlerine küçük müdahaleler yapılarak ve dişlere küçük dokunuşlarla yapılan lamina veneerlerle estetik bir gülümseme elde edilir. Böylelikle, pembe-dişeti ve beyaz-dişin uyumlu hale gelmesi sağlanmış olur.
Mock-up nedir?

Gülüş tasarımı ihtiyacı olan kişiye tedaviye başlamadan önce nihai olarak gelinebilecek noktayı gösterebilen bir yöntemdir. Bu yöntemin amacı geri dönüşümü olmayan bir yola girmeden önce, yani dişlerde herhangi bir işlem yapılmadan kişiye nasıl bir gülüşe sahip olacağını göstermektir.
Mock-up nasıl uygulanmaktadır?

Mock-up, anestezi veya rahatsız edici herhangi bir işleme gerek duyulmaksızın yapılan bir tedavidir. Kişilerden kalıp alındıktan sonra bir model elde edilir. Laboratuvar ortamında model üzerinde diş ve dişetlerine istenilen şekil ve boyut verilir. Model üzerinde elde edilen bu tasarım ağız ortamına aktarılır. Hekim ve hastanın ayna karşısında birlikte yaptığı değerlendirme ve düzeltmeler neticesinde nihai amaçlanan görünüm elde edilmiş olur.
Diş hekiminiz gülüşünüzde neleri değiştirebilir?

Gülüşünüzde sizi rahatsız eden beyaz ve pembe estetiği içeren her konuda değişiklik yapmak mümkündür. Diş hekimleri tarafından dudak, yanak ve gülüşünüzün daha dolgun ve belirgin hale getirilmesi için; dişlerin renk ve boylarının düzenlenmesi, diş dizilimindeki çapraşıklıkların giderilmesi, dişler arası boşlukların kapatılması, eksik dişlerin tamamlanması gibi pek çok tedaviden yararlanılır.
Gülme hattı nedir?

Gülme hattı, üst dişlerin kesici kenarlarını takip eden hayali bir hattır. İdealde bu hattın alt dudağın kavsini takip etmesi gerekmektedir. Bu referans hat size yeni yapılacak dişlerin hangi boyda olması gerektiği hakkında fikir vermektedir.
Dişetlerinde gülüş tasarımı sürecinde yapılan işlemler nelerdir?

Dişetlerin simetrik hale getirilmesi ve seviyelerin altın orana yaklaştırılması gülüş tasarımının pembe estetiğini oluşturmaktadır.
Dişlerde gülüş tasarımı sürecinde yapılan işlemler nelerdir?

İyi bir gülüş tasarımı için pembe ve beyaz estetiğin mükemmel uyumu gerekmektedir. Dişlerin form ve şekillerinin altın orana yaklaştırılarak simetrik hale getirilmesi sağlanır. Bunun için lamina veneer, estetik dolgular, bleaching, zirkonyum porselenler gibi çeşitli tedavilerden faydalanılır. Gülüş tasarımının beyaz estetiğini oluşturan bu tedaviler estetik diş hekimliğinin vazgeçilmezleri arasındadır.
Gülüş tasarımı için ne kadar zamana ihtiyaç vardır?

Dişetlerinde veya dişlerde ekstra bir tedavi ve operasyon gerekmediği durumlarda gülüş tasarımı 7-10 gün içerisinde tamamlanmaktadır.
Türkçe