Diş Beyazlatma (Bleaching)
Estetik anlamda insanların diş hekimlerine başvurma nedenlerinin başında diş renklerinden memnun olmamaları gelir. Bu nedenle Diş Beyazlatma, estetik diş hekimliğinde önemli bir yere sahiptir.
Gülüş tasarımının vaz geçilmez tedavileri arasında yer alır. Beyazlatma, özel jeller ve özel tekniklerle dişin içinde var olan lekelenmeleri giderme ve dişin var olan rengini açma yöntemidir.
Yani diş temizleme ile diş beyazlatma tamamen farklı konulardır. Beyazlatma dişin yapısında gerçekleşirken, diş temizleme, dişin üzerinde var olan lekeleri çıkartma işlemidir.
Dişlerimiz neden sararır (renk değiştirir)? Dişlerde istenmeyen lekeler neden oluşur?

Bunun birçok sebebi olabilir. En yaygın olanları: çay, kahve, kola, meyve suyu, kırmızı şarap vb renklendirici maddeler içeren içecek ve yiyeceklerin yoğun kullanılması ve aşırı sigara tüketimi en önemli etkenlerdendir; yaşlanmayla beraber dişin yapısal değişikliği, aşınması, yüzey yapısının daha pürüzlü hale gelmesi dişin sararmasına neden olur; eski protezler, kaplamalar, dolgular. Ayrıca dişlerin oluşumu boyunca kullanılan antibiyotik (tetracycline) veya aşırı florit tüketimi de dişlerde renklenmelere yol açabilir.
Kaç çeşit beyazlatma yöntemi var?

Ofis tipi ve ev tipi olmak üzere iki beyazlatma yöntemi vardır.
Ofis tipi beyazlatma (bleaching) ne demektir?

Ofis tipi beyazlatma, diş hekimlerinin muayenehane veya klinik ortamında uyguladığı beyazlatma yöntemidir. Diş etlerini korumak için yapılan bariyerden sonra, dişlerin üzerine sürülen özel bir jelin, bir ışın kaynağı ile aktifleştirilerek yapılan beyazlatma işlemidir. Özel bir ışın kaynağı, lazer ya da yüksek kaynaklı bir ışın kaynağı olabilir. Hekimin tercihine bağlıdır. Ofis tipi beyazlatmadan sonra hastanın dişi normalden birkaç ton daha beyaz hale gelir.
Ofis tipi beyazlatma nasıl yapılır?

Beyazlatma işlemine karar verdikten sonra, ilk olarak hastanın diş taşları temizlenir ve parlatması yapılır. Başlangıç rengi fotoğraflarla ve renk skalalarıyla kayıt edilir.

Hastanın yanaklarını korumak ve beyazlatma alanından uzaklaştırmak için hastanın ağzına bir ekartör (yanak dudak ayıracı) takılır. Diş etlerini korumak amacıyla ise diş ve diş etlerinin birleştiği bölgeye 3–5 mm kalınlığında ışıkla sertleşen bir bariyer (koruyucu) uygulaması yapılır. Sonrasında hazırlanan aktif haldeki beyazlatma jeli dişler üzerine uygulanır. Genel olarak 15-20 dakikada bir sürülen kimyasal yenilenir veya karıştırılıp yeniden ışın verilir. Bu işlem 2-3 kez tekrarlanır. Bu işlemler bittikten sonra dişler üzerindeki kimyasal ajanlar aspiratör yardımıyla temizlendikten sonra diş rengi kontrol edilir.

Beyazlama etkisi 24 saat sonrasına kadar devam edecektir. Bu sebeple gerçek etkiyi görebilmek için 1 gün beklemek gerekir. İyi ve kalıcı bir etki oluşması için ofis beyazlatma ev tipi beyazlatma ile desteklenebilir.
Ofis tipi beyazlatma ne kadar sürer?

Bu uygulama yaklaşık 45 dakika ile 1 saat kadar sürer. Bazı kişilerde birden fazla seans yapmak gerekebilir.
Ev tipi beyazlatma (home bleaching) ne demektir?

Beyazlatma plağı ve jeller yardımıyla belli periyotlarla evde uygulama yaparak, diş renginin beyazlatılması işlemidir. Ev tipi beyazlatmaya hekiminiz karar verecektir.
Ev tipi beyazlatma (home bleaching) nasıl yapılır?

İlk seansta ölçü alınır. Bu ölçüye göre kişiye özel, dişlerle tam uyumlu ve diş etlerine taşmayan plak hazırlanır. Bu plakla beraber evde uygulamak üzere hekiminiz beyazlatma jelleri verecektir. Kesinlikle marketlerden ya da dışarıdan aldığınız ürünleri kullanmamalısınız. Hekiminiz evde uygulamayla alakalı gerekli bilgileri verdikten sonra bu bilgiler ışığında uygulamanızı evde yapabilirsiniz. İlk başta günlük 2-3 saatten başlayarak, hassasiyet durumuna göre bu süre 7-8 saate kadar uzatılır. 2-3 hafta boyunca günlük 8 saat ev tipi beyazlatma uygulayarak istenen sonuca ulaşılmaktadır.
Ofis tipi ve ev tipi beyazlatma arasında fark var mıdır?

Ev tipi beyazlatma ile ofis tipi beyazlatma sistemi arasında diş beyazlatmada aslında çok büyük bir fark yoktur. Uygulama sürelerindeki farklılık tercih sebebidir, fakat her iki yöntem kombine uygulandığı zaman maksimum beyazlama sağlanabilmektedir. Bu nedenle hastanın hangi yöntem ile diş beyazlatma işlemini yapmak isteyeceğine karar vermesi gerekir.
Diş beyazlatma hassasiyet yapar mı?

Diş beyazlatmada kullanılan beyazlatma jelinin halen bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Bazı durumlarda geçici olarak soğuk veya sıcak hassasiyet gözlenebilir.
Hassas dişlerde diş beyazlatma yapılabilir mi?

Bu durumda beyazlatmadan önce, hassasiyet sebebinin tespit edilip ortadan kaldırılması ilk yapılacak işlemdir. Hassasiyet şikayetleri geçtikten sonra beyazlatma işlemine geçilebilir.
Dişlerde beyazlatma işleminin dolgulara ve protezlere bir tesiri var mı?

Diş beyazlatmada kullanılan jelin ağızdaki mevcut dolgu ya da protezlere olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi yoktur. Beyazlatma jeli sadece diş minesine etki ettiğinden ağızdaki dolgu ve kaplamaların beyazlanması söz konusu değildir.
Diş beyazlatma sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Beyazlatma sonrasında az da olsa soğuk sıcak hassasiyeti görülebilmektedir. İlk gün hastanın konforu açısından analjezik (ağrı kesici) kullanması önerilebilir. Özellikle ilk 3 gün çok önemlidir, fakat idealinde 1 hafta–10 gün dikkat etmesi gereken bir diyet listesi vardır. Her türlü renk verici yiyecek ya da içecek yasaktır. Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk verici koyu renk barındıran ürünler işlemden sonra yaklaşık 1 hafta süreyle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde istenilen sonuç alınamayacaktır.
Beyazlatmanın uygulanamadığı durumlar nelerdir?

Ciddi periodontal problemi (diş eti hastalığı) olan hastalar, minesi aşınmış dişler, çürükler, eskimiş ve yerinden oynamış dolguların varlığı veya özellikle hassas dişleriniz varsa öncelikle bu tedavilerin yapılmış olması gerekmektedir.
Bleaching sonrası istenmeyen sonuçlar nelerdir?

1- İstenilen beyazlığın elde edilememesi (özellikle tetrasiklin renklenmelerinde beyazlama sınırlı olmaktadır),

2- Diş etlerinde tahriş ve ağrı: az rastlanılan, geçici bir durumdur. Hekiminizin yapacağı öneriler ve gerekli ajanların uygulanması ile 3 gün içerisinde düzelir.

3- Dişlerde aşırı hassasiyet: hekiminizin uygulayacağı koruyucu ve hassasiyet giderici ajanlar (başta flor olmak üzere) ile sorun tamamen ortadan kalkar.
Beyazlatma için yaş sınır var mı?

Mine olgunlaşmasının tamamlanmamış olan yani 16 yaşından küçük bireylerde uygulanması uygun değildir, üst yaş sınırı ise yoktur.
Diş beyazlatma işlemini sonradan tekrarlamak gerekir mi?

Diş beyazlatma işleminin geri dönüşüm süreleri değişebilir. Kozmetik bir tedavi olduğu için tercihe bağlı olarak eğer kişiler dişlerinin renginin eski haline dönemeye başladığını düşünürlerse, bu işlemler tekrarlanabilir. Tekrarlama sıklığı 3-4 aydan daha kısa olmamalıdır.
Kanal tedavili dişlerin beyazlatılması (Endo Bleaching)

Kanal tedavisi uygulanmış dişlerde zamanla renklenmeler görülebilmektedir. Özellikle ön bölgedeki dişlerde söz konusu olduğunda bu durum estetik olarak büyük bir sorun yaratmaktadır. Bu gibi durumlarda sadece kanal tedavisi yapılmış dişlerin içlerine enjekte edilen beyazlatma ajanları ile sonuç alınmaktadır.